Udeskoleprisen 2025 går til lektor og naturvejleder Dorrit Hansen

Udeskolepris
Hvert år uddeler foreningen UdeskoleNet en hæderspris til en person eller organisation, der har gjort noget særligt for udeskole i Danmark. Udeskoleprisen 2025 går til lektor og naturvejleder Dorrit Hansen, som de sidste 25 år har arbejdet med udvikling og udbredelse af udeskole via læreruddannelsen og via naturvejledning. Udeskoleprisen blev overrakt på UdeskoleNet´s forårsmøde den 25. april 2025 i Nationalpark Skjoldungernes Land på Kattinge Værk ved Roskilde, hvor 70 deltagere hyldede prismodtageren.
Motivering
Formand for UdeskoleNet, Karen Barfod, motiverede hædersprisen således:
”Dorrit Hansen får Udeskoleprisen 2025 for sine initiativer med direkte formidling, vidensdeling og didaktisk udvikling af udeskole i Danmark. Dorrit Hansen har helt fra starten for mere end 20 år siden arbejdet med stor kvalitetssans for at udbrede viden om udeskole. Energisk, vedholdende, året rundt og i mange forskellige arenaer - blandt naturvejledere, formidlere, lærere, lærerstuderende og børn. Det er af helt afgørende betydning for udeskolens udbredelse og kvalitet i Danmark, at vi udvikler og deler viden og praksis. Det er ikke noget, der kommer af sig selv. Hvis børnene skal ud, skal lærere og pædagoger være fagligt dygtige, blive inspireret, kunne komme på kursus og læse gode artikler. Alt dette bidrager årets prismodtager til. Derfor: Tusind tak, Dorrit, for din kæmpestore indsats. Tillykke med Udeskoleprisen.
Med prisen følger et diplom og et Ingrid Marie æbletræ.
Om Dorrit Hansen
Dorrit Hansen er lektor på læreruddannelsen på Professionshøjskolen Absalon med fokus på fagene biologi og natur/teknologi, men også naturfagsdidaktik, udeskole og friluftsliv. Af forskningsområder er Dorrit Hansen optaget af naturfaglige kompetencer herunder elevernes egne undersøgelser i naturfag og modellering, samt udeskole, Åben skole og bevægelse og læring i uderummet.
Dorrit Hansen er samtidig naturvejleder med stort N – og arbejdede fra 1996 til 2015 som leder af Rådvad Naturskole. Dorrit Hansen var fra starten en aktiv del af udeskolebevægelsen og hendes passion for udeskole fik for alvor fik næring, da hun og en kollega fra Naturskolen, med inspiration fra Rødkilde-projektet, fulgte hver sin naturklasse, der gennem hele skoleåret 2003-04 havde udeskole én dag om ugen. Dorrit Hansen lagde tidligt kræfter i udvikling af udeskole, bl.a. via projektet Naturfag i Naturen, som Rådvad Naturskole udviklede sammen med Skoven i Skolen. Dorrit Hansen underviser i dag på Naturvejledning Danmarks Naturvejlederuddannelse.
Dorrit Hansen er uddannet biolog (1992), naturvejleder (1998), master i naturfagsdidaktik (2010) og udeskolevejleder (2015).
Hvad er udeskole
Udeskole er pædagogiske arbejdsformer, hvor undervisningen regelmæssigt foregår udenfor skolens mure. Vejledende underpunkter kan være følgende:
- Tilegnelse af viden, færdigheder og holdninger, skabes gennem oplevelser, handlinger, dialog og refleksion.
- Undervisningen kan foregå i skolens nærmiljø, i naturen, i samfundslivet og i kulturelle institutioner.
- Skolens fag kan aktiveres i en integreret undervisning, hvor undervisningen ude og inde har nær sammenhæng.
Læs mere på i Viden om udeskole.
Hvad er UdeskoleNet
UdeskoleNet er et tværfagligt netværk for alle, som arbejder med udeskole og udendørspædagogik i Danmark. Netværket er åbent og har medlemmer fra alle professioner: Lærere, pædagoger, lektorer fra lærer- og pædagoguddannelsen, studerende, naturvejledere, formidlere og forskere. UdeskoleNet holder møde to gang om året. Alle er velkomne. Følg UdeskoleNet på Facebook.